Sejfy ognioodporne – co możesz w nich przechowywać bezpiecznie
Sejfy ognioodporne jak się wydaje wielu przed ich zakupem gwarantują stałą ochronę w przypadku np. pożaru. Otóż nie koniecznie tak musi być. Wszystko zależy od przedmiotów jakie chcemy ochronić jak i od skali rozprzestrzenienia się ognia i czasu jego gaszenia. Pamiętajmy, że innych certyfikatów będziemy wymagali dla ochrony w przypadku papierowych dokumentów, czy też pieniędzy, a innej gdy w sejfie schowamy dysk z ważnymi danymi.
Pomyśl, że masz w sejfie sporą ilość gotówki i ważne dla Twojej firmy dokumenty jak np. umowy. W przypadku pożaru na pewno minie kilka lub kilkanaście minut na przyjazd straży pożarnej. Jeśli pożar nie będzie groźny to jest szansa, że zwykły sejf ochroni Twoje przedmioty. Ale jeśli rozwinie się na tyle, że gaszenie go będzie trwało powiedzmy 30-40 minut to jest spora szansa, że je straciłeś.
W przypadku ochrony dokumentów, czeków, weksli, jednym słowem mediów papierowych sejfy są zbudowane tak, że maksymalna temperatura we wnętrzu nie może przekroczyć 177 °C, a dodatkowo nie powinien on dopuścić do zalania wnętrza, czy choćby nadmiernej wilgoci. Gdy planujemy chronić jedynie nośniki danych to zwróćmy uwagę na to jakie. Płyty CD, karty pamięci chronione są dobrze w sejfach z temperaturą we wnętrzu maksymalnie 75 °C, ale już taśmy, dyskietki, czy dyski twarde są mniej odporne na wyższą temperaturę i tutaj wymaga się by temperatura podczas pożaru nie była wyższa w sejfie niż 52 °C.
Jednak jeżeli zdecydowałeś się na zakup sejfu, a nadal twierdzisz, że nie jest Ci potrzebny sejf odporny na działanie wysokiej temperatury to zobacz co mamy do powiedzenia w temacie jakim są sejfy antywłamaniowe.
Sejfy ognioodporne, czy warto kupić?
Zapewne zadasz sobie to pytanie: czy sejfy ognioodporne są bezpieczne? Czy działają i ochronią mój dobytek? W dużym skrócie można powiedzieć, że tak – sejfy ognioodporne ochronią zawartość przed ogniem i np. zniszczeniem gdy budynek zostanie zniszczony.
Pamiętaj jednak, że na rynku jest wiele rodzajów sejfów i każdy z nich inaczej spełnia swoją rolę ochronną. Aby być pewnym, że zakup jest trafiony sprawdź jakie przedmioty ochroni Twój sejf w przypadku pożaru. Innej ochrony wymagają dokumenty, weksle, środki płatnicze, a innej np. dysk twardy ze względu na obecność np. cienkich blaszek w mechanizmie, czy głowic magnetycznych.
Bez względu na to jakie sejfy ognioodporne będziesz oglądał pamiętaj o tym, że nawet najlepszy z nich nie wytrzyma potężnej katastrowy, czy długoterminowego pożaru z wysoką temperaturą.
Sejfy ognioodporne – jak poznać czy takimi właśnie są?
Sejfy ognioodporne mają wiele znaków szczególnych po których poznamy na pierwszy rzut oka ten sejf, który jest ognioodporny. Zazwyczaj taki sejf ma grubszą konstrukcję ścian i grube drzwi. Dzieje się tak z powodu wykorzystanych do jego budowy materiałów zatrzymujących ciepło.
Często na pierwszy rzut oka widoczna jest czarna taśma na drzwiach. Ona pod wpływem temperatury pęcznieje dając dodatkową ochronę w postaci uszczelnienia sejfu. Często także wnętrze takiego sejfu jest zbudowane z drewna, by zapewnić wodoszczelność.
Oczywiście każdy certyfikowany sejf ma widoczną etykietę, która informuje o tym ,że dany sejf został przetestowany pod kontrolą danego instytutu certyfikującego.
Sejfy ognioodporne – jaki sejf wybrać?
Sejfy ognioodporne jak opisaliśmy już trzeba dobrać w zależności od tego co będzie w nich przechowywane. Aby tego było mało zwróćmy uwagę, czy certyfikat wydaje uznany w tej kwestii instytut, czy jest to tylko informacja, że producent przetestował sejf na dane warunki. Kupuj tylko te sejfy, które mają certyfikaty uznane na świecie.
Zatem dla podsumowania: wybieramy sejf zgodnie z tym co będziemy w nim przechowywać, do tego koniecznie z certyfikatem z jednego z 4 instytutów: VdS, SP, UL lub JIS.
Sejfy ognioodporne zależnie od modelu oferują różne stopnie ochrony przeciwpożarowej jak i antywłamaniowej. Mają także różną budowę i to ona odpowiada za to ile dany sejf wytrzyma w zadanej temperaturze, czy pozwoli na dostanie się wilgoci lub wody do wnętrza. Zależnie od swojej budowy pozwalają lub nie na mocowanie do ścian lub podłogi. Niektóre z nich mają specjalne zawiasy chroniące dodatkowo zawartość przed np. wywarzeniem.
Sejfy ognioodporne rozmiary wnętrza
Sejfy ognioodporne ze względu na rodzaj ochrony jaki oferują są nieco mniejsze w środku, zapewniają mniej miejsca na przedmioty chronione. Dzieje się tak ze względu na obudowę wykonaną z materiałów ognioodpornych, która chcąc nie chcąc zajmuje więcej miejsca niż typowa ochrona przed włamaniem.
Nie zapomnijmy, że sejfy ognioodporne zapewniają oprócz odporności na ogień także bezpieczeństwo dla przechowywanych dóbr. I tutaj z powodu tego, że sejfy mają dodatkową ochronę na ogień muszą być niestety nieco większe. Jeżeli zatem mają zachować zewnętrzne wymiary normalnego sejfu, to zapewne wewnątrz będzie mniej miejsca.
Sejfy ognioodporne rodzaje zamków
Sejfy ognioodporne w zależności od klasy ochrony mienia i klasy ochrony ognioodpornej mają zastosowane różnego rodzaju zamki. Możliwe zamki to:
- typowy zamek na klucz – masz tutaj pewność działania mechanizmu, bateria się nie wyczerpie, a jedyne ryzyko jakie może wystąpić to zgubienie kluczy.
- zamek elektroniczny z klawiaturą – typowy znany wszystkim zamek na kod PIN.
- odcisk palca – typowe zabezpieczenie biometryczne w postaci odcisku palca. Po skonfigurowaniu zamka sejfy ognioodporne otworzysz łatwo przykładając palec do czytnika.
- podwójny zamek – tutaj występuje kombinacja np. zamka na klucz i elektronicznego, lub np. zamek elektroniczny zabezpieczony podwójnym kodem PIN. Po wpisaniu pierwszego kodu wymagany jest drugi kod. Takie zabezpieczenie sprawdza się, gdy jest potrzeba by otwieranie sejfu zabezpieczało np. dwie osoby.