fbpx

Projekt ogrodu krok po kroku. 4 wskazówki, jak zaprojektować ogród, który będzie inspirował pięknem i funkcjonalnością.

Masz ogród, ale jego stan nie jest zadowalający? Rozważasz wykonanie projektu, dzięki któremu odmienisz jego wygląd i sprawisz, że spędzanie w nim czasu wreszcie stanie się dla Ciebie przyjemnością? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi “TAK” – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Przeczytaj do końca i dowiedz się, jak w 4 krokach zadbać o piękny wygląd i pełną funkcjonalność Twojego ogrodu.

Projektowanie ogrodu – zrobić to “samemu” czy zlecić specjaliście?

Już na tym etapie musisz zdać sobie sprawę, że projektowanie ogrodu wcale nie jest takie proste. Pod uwagę musisz wziąć nie tylko miejsce, panujące w nim warunki, ale także produkty, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie.

Jeżeli wizja takiej pracy jest dla Ciebie przerażająca – radzimy, aby zajął się tym profesjonalny projektant ogrodów. Jeśli jednak zdecydujesz się na zrobienie tego “na własną rękę” – gratulujemy, bo właśnie z myślą o Tobie powstał ten artykuł.

Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?

Sprawdź poniższe wskazówki, aby krok po kroku zaprojektować i urządzić ogród, który będzie spełnieniem marzeń – zarówno Twoich, jak i pozostałych domowników!

Policz, jaką przestrzenią dysponujesz

Pamiętaj, że Twój ogród powinien być miejscem dla wszystkich domowników. W związku z tym musisz w nim przewidzieć podział na kilka jakże ważnych stref. Zaliczamy do nich:

  • Strefę zabaw i aktywności – zarezerwowaną zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników. W tym miejscu zadbaj o absolutny niezbędnik każdego ogrodu, czyli huśtawkę i zjeżdżalnię, a jeśli Twoja pociecha jest młodsza – dopilnuj, aby nie zabrakło także piaskownicy.

Oczywiście, jeśli Twoje dzieci wyrosły z tego typu zabaw – strefa aktywności może przyjąć formę mini boiska do gry w piłkę nożną, koszykówkę, badmintona lub uprawiania innych sportów.

W obu przypadkach zadbaj, aby strefa aktywności miała odpowiednio duży metraż – minimum kilkanaście metrów kwadratowych.

Huśtawki, jak i inne produkty pomagające w wyśmienitej zabawie zamówisz bezpośrednio w naszym e-sklepie.

  • Strefę relaksu i odpoczynku – jedną z nadrzędnych funkcji każdego dobrze zaprojektowanego ogrodu jest zapewnienie przestrzeni do odpoczynku. Ta może przyjąć różne formy – od miejsca na wygodny fotel czy hamak, aż po przestrzeń do grillowania i spędzania czasu w gronie najbliższych.

Podczas wydzielania metrażu do tej strefy warto wziąć pod uwagę to, ile osób jednocześnie będzie z niej korzystało. Im więcej gości pojawi się w Twoim ogrodzie – tym naturalnie metraż powinien być większy.

  • Strefę dla roślin – ogród bez roślin to po prostu nie ogród. Dlatego dopilnuj, aby i one miały w nim swoje wyznaczone miejsce. Wspomniane wyżej strefy relaksu i aktywności mogą być pokryte trawnikiem oraz otoczone krzewami bądź drzewami. Jednak nic nie zastąpi miejsc, które w całości zostaną porośnięte przez odpowiednio dobraną roślinność.

Podpowiedź: jeżeli Twój ogród nie zalicza się do największych, strefa roślinności może znaleźć się w miejscach pomiędzy innymi strefami, a także uzupełnić “luki”, których i tak nie wykorzystasz w żaden inny sposób 😉.

  • Strefę gospodarczą – czyli miejsce, w którym znajdą się wszystkie rzeczy niezbędne w Twoim ogrodzie. Taka “narzędziownia” może przyjąć postać skrzynki, altanki lub nieco większej komórki, która nie zajmie więcej niż kilka metrów kwadratowych.

Wskazówka: podczas planowania ogrodu zarezerwuj też przestrzeń na kompostownik. Będzie on świetnym źródłem w pełni ekologicznego nawozu!

W jaki sposób wydzielać poszczególne strefy w tak projektowanym ogrodzie?

Możesz to zrobić za pomocą roślin, ale tutaj z pomocą przyjdą Ci także gotowe rozwiązania, które wystarczy zamontować we wskazanym miejscu. A są to:

  • Wiaty i pergole, które pozwolą Ci na wyznaczenie strefy relaksu, a dodatkowo zapewnią jeszcze większy poziom prywatności i ochrony – chociażby przed deszczem.
  • Kwietniki ogrodowe i nawet ławki, które spełnią się świetnie jako sposób na wyznaczanie granic pomiędzy poszczególnymi strefami.

Mnóstwo gotowych pomysłu czeka na Ciebie w naszym sklepie:

  • Określ, w jakim stylu ma być urządzony Twój ogród

Kolejnym ważnym krokiem w projektowaniu Twojego wymarzonego ogrodu jest podjęcie decyzji, w jaki stylu zostanie on urządzony. To kluczowa sprawa, która będzie rzutowała na pozostałe elementy – dlatego przemyśl ją bardzo dokładnie.

Podejmij ją na podstawie Twoich możliwości (wielkości ogrodu, warunków, nasłonecznienia itp.), ale także własnych upodobań. W końcu ogród to przestrzeń, która ma cieszyć właśnie Twoje oczy 😊.

Ogród w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, wiejskim, japońskim, a nawet angielskim. To tylko kilka przykładów, w jaki sposób możesz urządzić swoją przydomową przestrzeń.

Załóżmy, że masz już wybrany styl – co dalej?

  • Dobierz rośliny, które przepięknie wypełnią przestrzeń Twojego ogrodu

Wybieraj je zgodnie ze swoimi upodobaniami, ale zwróć też uwagę na pewne ograniczenia. Ważne, aby Twoje rośliny zostały dopasowane do poziomu nasłonecznienia oraz rodzaju gleby, która znajduje się na Twojej działce. W innym wypadku może się okazać, że już po pierwszym sezonie nadadzą się tylko na kompost.

Jeżeli cenisz sobie jedzenie świeżych i soczystych owoców oraz warzyw prosto z “krzaczka”, a zamiast doprawiać swoje dania przyprawami i ziołami “z torebki”, preferujesz te pochodzące bezpośrednio z grządki – w projekcie Twojego ogrodu nie powinno zabraknąć miejsca na mini warzywniak, małą szklarnię czy przestrzeń dla drzewek owocowych.

  • Wzbogać projekt ogrodu stylowymi i wygodnymi meblami

Jeśli ogród ma być miejscem do spędzania czasu w gronie rodziny i najbliższych znajomych – koniecznie postaw na duże i wygodne meble ogrodowe w postaci zestawów mebli wypoczynkowych. Dzięki nim każde spotkanie będzie przebiegało w jeszcze lepszej atmosferze.

Kilka gotowych propozycji stylowych mebli znajdziesz w naszym sklepie online:

Stwórz miejsce do wypoczynku na słońcu

Jeżeli lubisz oddawać się ulubionej lekturze lub zażywać długich kąpieli słonecznych w samotności – w Twoim ogrodzie koniecznie musi znaleźć się leżaki oraz łóżka ogrodowe.

…lub do wylegiwania się w cieniu

A może preferujesz napawanie się ciszą i spokojem w cieniu rzucanym przez okoliczne drzewa? W takim razie Twojej uwadze nie mogą umknąć hamaki.

Jak zaprojektować ogród krok po kroku – podsumowanie

Jak widzisz, projektowanie własnego ogrodu wcale nie jest aż tak straszne. Wystarczy, że odpowiednio to zaplanujesz, zaopatrzysz się w niezbędne produkty, a przede wszystkim – poświęcisz wystarczająco dużo czasu i energii.

Podobał Ci się ten artykuł? Jeśli tak – to mamy dobrą wiadomość! Już wkrótce przekażemy Ci kolejne wartościowe wskazówki związane z aranżacją ogrodów i nie tylko! Zaglądaj tu regularnie, aby zawsze być na bieżąco.

Nie zapomnij polecić nas swoim znajomym. Z góry dziękujemy 😊

Zapisz się do naszego newslettera z poradami, aby zawsze zgarnąć zniżkę na opisywane produkty lub proponowane rozwiązania.