fbpx

Przydomowy ogródek warzywny

Przydomowy ogródek warzywny
Z każdym rokiem amatorska uprawa warzyw, owoców i ziół staje się coraz bardziej atrakcyjna. Właściciele działek i ogrodów przydomowych są więc szczęściarzami, mogąc rozpocząć swoją przygodę z ich uprawianiem. Samodzielne wyhodowane warzywa i zioła to obecnie najbardziej popularny trend żywieniowy.

Skąd ta popularność? Może stąd, że każdy, kto poznał smak naturalnie uprawianych warzyw czy owoców, wie, że są bardziej aromatyczne i soczyste oraz, co bardzo istotne są wolne od pestycydów. Żaden pomidor czy marchewka nie są tak smaczne i wartościowe, jak zerwane we własnym ogródku.
Pamiętacie zapach i smak ogórka z babcinego ogródka?

Twój przydomowy mini ogródek warzywny

 

Jeśli Twój ogródek jest naprawdę mały, to posadź kilka drzewek owocowych w szpalerze (np. trzy, cztery drzewka niskopienne) a obok ustaw podwyższone donice, skrzynie na warzywa i zioła , zrób podniesione  rabaty  lub podwyższone grządki.
Warto wiedzieć, że niemal wszystkie drzewka owocowe występują w odmianach karłowatych i możesz je hodować nawet w donicach balkonowych i ustawiać w nasłonecznionej części tarasu, czy balkonu.

Twój ogródek warzywny na tarasie lub balkonie

Nie masz ogródka, a chcesz cieszyć się świeżymi własnoręcznie wyhodowanymi ziołami czy warzywami ?  Jeśli masz  taras lub balkon, to Twoje plany da się zrealizować.

Pachnące cudownie zioła, miniaturowe pomidorki, truskawki, sałata czy roszponka, wszystko to może rosnąć w odpowiedniej doniczce, skrzyni na warzywa, w wiejskim cebrzyku czy nowoczesnym pojemniku. Możesz również mieć własne mini inspekty, które ustawisz nawet na niewielkiej powierzchni. Różnorodność dostępnych skrzyń i pojemników  jest ogromna – od prostych po bogato zdobione. Wszystko zależy od wielkości balkonu czy tarasu oraz Twoich upodobań. Wykorzystaj różne podpory , pergole balkonowe i tarasowe, czy regały na rośliny .

Przydomowy ogródek warzywny – podsumowanie

Widzisz, że niewielki przydomowy ogródek warzywny może rozpocząć Twoją  przygodę z ogrodnictwem. Jeśli  Cię zainspirowaliśmy, to podziel się naszym artykułem ze znajomymi, którzy może też pragną mieć swój mały przydomowy ogród warzywny.  Jeśli tak, użyj przycisków, które znajdziesz poniżej.

Teraz trochę praktycznych wskazówek, czyli, jak zrobić:

 

  • Podwyższone grządki – do ich stworzenia wykorzystaj obcięte gałęzie, pędy i liście.
  • Poszukaj odpowiedniego miejsca – ważne by było odpowiednio nasłonecznione .
  • Zdejmij 20 do 30 cm ziemi i rozłóż na tym miejscu siatkę lub agrowłókninę celem  ochrony  przed szkodnikami.
  • Wstaw podpory  na wysokość ok. 70 cm (najlepiej z grubych palików  lub desek).
  • Połóż grubą warstwę gałęzi i liści, stertę przykryj  warstwą  kompostu  a na samą górę połóż ziemię ogrodową i gotowe.